Služby
Masáž predstavuje pôsobenie na telo a manipuláciu s telom pomocou tlakov - štruktúrovaných, neštruktúrovaných, stacionárnych alebo pohyblivých - tlak, impulz či vibrácie. Vykonáva sa ručne alebo pomocou mechanických pomôcok. Cieľové tkanivá môžu byť svaly, šľachy, väzy, koža, kĺby alebo iné spojivové tkanivá, ako aj lymfatické uzliny alebo orgány tráviaceho systému. Masáž môže byť aplikovaná rukami, prstami, lakťami, kolenami, predlaktím a chodidlami. Existuje viac ako sto rôznych známych masážnych techník. Najviac uvedených dôvodov pre zavedenie masáže ako liečby boli dopyt klientov a vnímanie klinických účinkov. Masáž môže prebiehať na masážnom stole, v masážnom kresle alebo na podložke na podlahe. Počas masáže môže byť klient úplne alebo čiastočne nahý. Časti tela môžu byť zakryté uterákmi či plachtami.
Klasická masáž
Klasická masáž sa skladá z rôznych zostav hmatov a trení, ktoré sú závislé na časti tela, na ktorú sa masér podľa požiadavky klienta sústreďuje. Masážne úkony sa prevádzajú na čistú pokožku, za pomoci rôznych druhov olejov a emulzií a špeciálnych prípravkov. Klasická masáž sa môže kombinovať aj s inými druhmi masáží a má nasledovný mechanizmus účinku:- : prejavuje sa na koži, šľachách, v kĺbových puzdrách, v krvnom riečisku, lymfatickom systéme, v periférnom nervovom systéme, mechanicky sa odstraňujú zrohovatené vrstvy kože, čím sa uvoľnia vývody miazgových i potných žliaz, zlepšuje sa látková výmena, dosiahne sa zvýšenie svalovej výkonnosti, zníženie bolestivosti; - : sprostredkovaný je prevažne reflexne, ovplyvňujú sa vnútorné orgány a pochody v tele;- : urýchlenie toku žilovej krvi, prekrvenie telových orgánov, zlepšenie činnosti srdca, zlepšenie výmeny kyslíka, povzbudzujúci celkový účinok;-: pôsobí priaznivo na psychiku, odbúrava stresy, vytvára hormón šťastia - endorfín, pomáha odstraňovať zatvrdliny v svaloch - myogelózy, denterpointy - zatvrdliny na šľachách a trigerpointy - hrčky v svalových tkanivách spôsobených stiahnutím svalu, po námahe, preťažení a cvičení.
Dornova metóda
Jedná sa o jemnú manuálnu terapiu, ktorá sa čoraz častejšie používa pri bolestiach chrbtice a kĺbov a pri rôznych poruchách spojených so zlým držaním tela. Pomocou Dornovej metódy sa posunuté medzistavcové platničky a kĺby jemným tlakom palca alebo celej ruky uvádzajú do správnej polohy. Nepoužívajú sa žiadne prudké a násilné pohyby, preto nedochádza k poškodeniu šliach, väzív alebo svalov. V porovnaní s inými metódami naprávania sa pri Dornovej metóde nesmie prekročiť prah bolesti. Základným predpokladom úspechu Dornovej metódy je aktívna spolupráca klienta pri ošetrovaní. Väčšinou ide o kyvadlový pohyb opačnej ruky alebo nohy podľa pokynov terapeuta. Týmto pohybom sa pri naprávaní do správnej polohy obchádza svalová ochrana. Naprávanie stavcov a kĺbov samo o sebe nestačí, pokiaľ ho nesprevádzajú aj samostatné cvičenia, ktoré stabilizujú novú pozíciu. K tomu, aby boli účinky trvalé, je nutné odstrániť aj nesprávne pohybové návyky (prekladanie nohy cez nohu, nesprávna poloha pri počítači, neprávne zdvíhanie nákladov, nesprávne predkláňanie a pod.). Pri liečbe touto metódou je taktiež vhodné prijímať dostatok tekutín, aby sa telo stíhalo čistiť. Pri ošetrení Dornovou metódou sa vždy kontroluje a napráva aj dĺžka dolných končatín, pretože je často príčinou vychýlenej panvy a nesprávnej polohy stavcov. Vyšetruje a rovná sa aj kostrč. Počet aplikácií Dornovej metódy pre dosiahnutie požadovaného stavu je individuálny, už po dvoch ošetreniach sa môže dostaviť úľava. V ťažkých prípadoch sa však požadovaný efekt môže dostaviť až po niekoľkých mesiacoch.
Moxovanie
Ide v podstate o prehrievanie určitých miest na tele moxovacími cigarami, kužeľmi, horúcou moxou a pod. Najrozšírenejšie a najdostupnejšie je používanie moxovacích cigár.
Kedy sa sálavým hlboko prehrievajúcim teplom uvoľňujú stuhnuté a zachladnuté časti tela, v dôsledku čoho nastáva aj samo liečiaca schopnosť organizmu.
Masáže pre deti:
Základom masáže je dotyk.Láskyplný dotyk je potom súčasťou správnej výchovy, dieťatko ho potrebuje spolu s vľúdnym slovom, aby sa rozvíjalo aj po ľudskej stránke. Metóda BABY masáže– masáže detí a kojencou je natoľko univerzálna, že ju môžeme používať ako u zdravých, tak pri handicapovaných deťoch, bábätkách i starších deťoch, dokonca aj u dospelých.
Športová masáž:
Športová masáž je veľmi podobná klasickej masáži, je však prispôsobená špeciálne pre športovcov a osoby, ktoré podávajú zložitejšie fyzické výkony. Od klasickej masáže sa líši najmä v rytme a intenzite masážnych hmatov. Slúži v prvom rade na zvýšenie kondície a uvoľnenie po náročnej fyzickej záťaži. Zároveň je vynikajúcou voľbou z hľadiska prevencie pri úrazoch. A čo je veľmi dôležité, nemalou mierou vplýva na naše psychické rozpoloženie, a tým na podané výkony.
Mäkké a myofasciálne techniky
Pod týmto pojmom sa skrýva súhra náročných hmatov a techník, ktoré musí masér využiť na odstránenie celotelového problému. Táto technika sa vykonáva reflexne, tlakom na príslušné body. Sval reaguje postupným uvoľňovaním a pacient to často cíti ako prílev tepla do tela. Táto technika je veľmi bolestivá, ale za to veľmi účinná. Je pravidlom, že už pri prvom uvoľnení sa problémy nevracajú v takom rozsahu ako predtým. Táto masáž ovplyvňuje reflexné zmeny v svaloch a podkoží, s cieľom zníženia dlhotrvajúcej bolesti a svalového napätia. Mäkké techniky je možné čiastočne porovnať s masážnymi prvkami, ktoré sa používajú pri reflexnej masáži.Táto technika je vhodná na uvoľňovanie zablokovanej krčnej chrbtice a medzilopatkovej oblasti. Kritickým miestom je tretí stavec krčnej chrbtice. Pri rôznych problémoch, vždy po jeho uvoľnení dôjde k okamžitej úľave.
Prínosy:- upraví sa tlak a činnosť srdca,- uvoľní sa celá chrbtica,- zlepšenie látkovej výmeny,- lepšie pracuje mozog,- zlepšuje sa zrak,- odstráni sa šumenie v ušiach.
Breussova masáž
Pri Breussovej masáži hovoríme o energeticko-manuálnej masáži, pomocou ktorej sa uvoľňujú telesné aj psychické blokády. Masíruje sa veľmi pomalými a jemnými hmatmi priamo chrbtica a povrchové svaly. Do pokožky pri chrbtici sa vtiera ľubovníkový olej, ktorý zvyšuje hĺbkové uvoľnenie svalov a prispieva k regenerácii medzistavcových platničiek. Pri akútnych problémoch je to často jediná metóda, ktorú klient znesie. Breussova masáž sa používa na uvoľnenie po ošetrení Dornovou metódou, aj ako príprava na toto ošetrenie.
Bankovanie:
je liečebná metóda známa už v stredoveku. Na rôznych miestach sveta sa používali nielen sklené banky, ale aj banky z kravských rohov, bambusové banky, či vyrobené z tekvičiek.
V súčasnosti sa používa suché bankovanie a banková masáž. Pri suchom bankovaní zostáva povrch pokožky neporušený, banka sa priloží k telu tak, aby sa vytvoril podtlak a vsaje do seba časť kože aj s podkožím, čo spôsobí okrem iného aj popraskanie drobných cievok, červené krvinky preniknú do priestoru, malý výron krvi aj lymfy zvýši cirkuláciu krvi a prívod kyslíku do okolia, nastane reakcia organizmu a aktivácia životných procesov nielen priamo na mieste prisatia banky a v priamom okolí, ale aj na zodpovedajúcom vnútornom orgáne. Takto vieme liečiť niektoré bolesti chrbta, šije, kĺbov, hlavy, pôsobíme na obličky, močový mechúr, žalúdok, slezinu, pankreas, pečeň a žlčník, pohlavné orgány, lymfatický a imunitný systém, prekrvenie dolných aj horných končatín. Okrem chrbta môžeme pri určitých liečebných procesoch prikladať banky aj na hrudník, brucho, podbruško, stehná, lakte, kolená i chodidlá.
Magnetoterapia
Pôsobenie pulzného magnetického poľa kladne ovplyvňuje biochemické a biofyzikálne deje v bunkách organizmu. Vzhľadom na to že magnetické pole preniká rovnomerne celou hrúbkou tkaniva, týka sa jeho pôsobenie každej bunky. Optimalizuje priechodnosť bunkových membrán, čím dochádza k zvýšeniu zásobovania buniek kyslíkom a ostatnými dôležitými látkami. To vedie k účinnejšiemu vylučovaniu splodín látkovej výmeny v bunke. Týmto procesom sa teda aktivujú regeneračné a reparačné mechanizmy bunky. To spôsobí zrýchlenie jej regenerácie a naštartuje hojivé procesy.
Aké má účinky:
- analgetické (zmierňujú bolesť)
- urýchľuje regeneráciu buniek, naštartuje hojivé procesy
- protizápalové
- myorelaxačné (znižujú napätie svalstva)
- proti edémové (zlepšujú vstrebávanie opuchov)
- urýchľujúce hojenie kostí a mäkkých tkanív
- rozširuje cievy a zlepšuje prekrvenie
- posilňuje a zlepšuje funkcie imunitného systému
- stabilizuje krvný tlak
- harmonizuje vegetatívny nervový systém
Kedy nie je vhodná:
- tehotenstvo
- kardiostimulátor (elektro kardiostimulátor)
- krvácavé stavy
- menštruačné krvácanie
- ťažké septické stavy
- nádorové ochorenia
- bolesti neznámeho pôvodu
- horúčkové stavy
- aktívna tbc
- hyperfunkcia štítnej žľazy
- hyperfunkcia nadobličiek
- ochorenie hypotalamu a hypofýzy
- neurologické ochorenia ( neaplikuje sa na oblasť hlavy)